Home Proiecte in Derulare Proiecte in Derulare
27 . 05 . 2017

Modernizarea structurii agricole – drumuri de exploataţie
”Modernizarea infrastructurii agricole prin reabilitarea drumurilor agricole de exploataţie în Municipiul Feteşti, jud. Ialomiţa”.
Acest obiectiv este derulat prin Programul PNDR (Programului Naţional de Dezvoltare Rurală pentru perioada 2007 - 2013), finanţat prin Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală – Masura 125 a, având o valoare eligibilă de 999.902 €, care presupune reabilitarea cu asfalt/piatră a 9,298 km drumuri de exploataţie agricolă.
Proiectul este în curs de derulare.

Stație de epurare la standarde europene
Construirea staţiei de epurare face parte din proiectul „Asistenţă Tehnică pentru Reabilitarea şi Modernizarea Sistemului de Alimentare cu Apă şi Canalizare în Regiunea Constanţa – Ialomiţa”
care este implementat la Feteşti , prin  Programul Operaţional Sectorial  de  Mediu de catre SC RAJA SA. Contractul privind executarea lucrărilor s-a semnat în luna octombrie 2011, iar in prezent este realizat in proportie de 80%,având termen de finalizare anul 2014 .
De asemenea , lucrarile la reţeaua de canalizare  au  fost finalizate pentru cartierele Colonişti si Vlaşca urmând ca până in anul 2014 sa fie finalizate lucrările şi pentru cartierele Fetesti Gara  şi Fetesti – Oras.

Extinderea iluminatului public stradal
Primaria municipiului Fetesti continua programul de extindere a iluminatului public stradal pe strazile Freziilor, Daliilor, Panselutelor si Promenadei.
Au fost montați 35 de stalpi si tot atatea corpuri de iluminat. De asemenea, se vor bransa la reteaua de energie electrica  toate locuintele  din aceasta zona.
Valoarea investitiei este de 82 712 lei.

Investiţii în educaţie
Au început lucrările de raparaţii capitale la Gradiniţa  Scolii Radu Voda – Structura  nr. 4 .
Până in prezent a fost refacut acoperisul urmand  sa se continue  lucrarile de reabilitare.
In viitor vor incepe si lucrarile de refacere  a acoperisului Liceului Teoretic Carol I Fetesti.