20 . 08 . 2017
Informare
   O delegație formată din primarul municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu împreună cu cinci consilieri locali au fost în perioada 31.05 – 03.06.2010 în localitatea spaniolă Lepe pentru a semna protocolul de înfrățire.
   Edilul Feteștiului a declarat că scopul principal al deplasării a fost atragerea investitorilor spanioli ținând cont de faptul că municipiul Lepe, ca și Feteștiul, se află situat într-o zonă cu specific agricol.
   Delegația feteșteană s-a deplasat la ferma “Agromartin” cu scopul de a cunoaște tehnologia de plantare și recoltare a fructelor, făcând totodată shimb de experiență cu agricultorii spanioli. În urma discuțiilor avute cu oamenii de afaceri din Lepe, este foarte important de precizat că aceștia  intenționează să recruteze forță de muncă din municipiul nostru.
   De asemenea, odată cu semnarea protocolului s-au realizat și legături socio-culturale pentru ca economia, activitățile impresariale, cultura, educația și activitățile administrației locale a celor două localități să se poată dezvolta mutual.
   În cadrul programului de lucru, cu ocazia Zilei Internaționale a Copilului, primarul municipiului Fetești împreună cu edilul municipiului Lepe au împărțit cadouri copiilor de diferite naționalități la o unitate de învățământ cu program “school after school”.
  Totodată, la invitația unui grup de investitori chinezi, primarul municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu a efectuat o vizită de lucru în perioada 10 – 14.06.2010, în provincia Jianxing, o zonă puternic industrializată din estul Chinei, de lângă orașul Shanghai.
   Edilul Feteștiului a declarat că în urma întâlnirilor și discuțiilor avute cu managerii mai multor firme, s-au stabilit și identificat mai multe posibilități și oportunități de a investi în municipiul nostru.
   De asemenea, în urma prezentărilor făcute privind strategia de dezvoltare a municipiului Fetești și având în vedere poziționarea excelentă pe care o are localitatea, mai mulți investitori din regiunea Jianxing vor efectua o vizită, în localitatea noastră, ce are ca scop identificarea la fața locului a oportunităților în ceea ce privește viitoare investiții în zonă, ce va duce la crearea unui număr însemnat de locuri de muncă.